Uudised
Selgusid Tallinna kõige paremini restaureeritud majad
09.04.2012
Autor: Heikki Aasaru, Klassikaraadio

Tallinna kultuuriväärtuste amet tunnustab möödunud aasta jooksul kõige paremini restaureeritud hoonete omanikke, arhitekte ja ehitajaid.

Tallinna kultuuriväärtuste ameti teatel jätkatakse oma iga-aastast traditsiooni tõsta esile kultuuripärandit väärtustavaid majaomanikke, arendajaid ning arhitekte, kelle ühise töö tulemusena on päästetud ja rõõmustavad linnapildis silma mitmed hästi korrastatud vanad majad. 31 nominendi seast tõusid seekord esile neli maja, mille omanikke premeeritakse kokku 6000 euroga.

Kolm neist on miljööväärtuslikud majad ja üks ehitismälestis.

Parimad majad miljööaladel on Vabaduse puiestee 88 Nõmmel, J. Poska 9 Kadriorus ja Lääne tee 30 Meriväljal.

Vabaduse puiestee 88, mis on ehitatud Paju villa kõrvalhooneks, on ühekorruseline omapärase dekooriga puitmaja. Rikkalike säilinud detailidega väikse maja restaureerimisel väärib Tallinna kultuuriväärtuste ameti sõnul tunnustust asjaolu, et kõik, mis vähegi võimalik, on omanikel enda käega restaureeritud.

Lääne tee 30 on paljude Merivälja miljööala eramute seas erakordne – tegu on Karl Burmani projekteeritud puitvillaga, mis püüab pilke oma värske värvikuue ning uhiuue plekk-katusega.

J. Poska 9 on Tallinna maja tüüpi üürimaja, mis korrastati ülimalt asjatundlikult. Nii fassaadid kui ka interjöörid on traditsioonilisi materjale kasutades eeskujulikult restaureeritud.

Preemia pälvis ehitusmälestiseks tunnistatud historitsistlik puidust kortermaja Tatari 21a, mida muinsusteadlikud omanikud on mitme aasta vältel soklist kuni korstnapitsini kultuurimälestisele vääriliselt korrastanud.

Veel seitse maja märgitakse ära Tallinna linnavalitsuse tänukirjaga.

Telliskivi 28 märgiti ära stiilse värvilahenduse eest – ootamatult julge värvikasutus aitab hoone kauneid detaile esile tuua ning elavdab oluliselt tänavapilti.

Puitfunktsionalismi esindav hoone Vana-Mustamäe 34 on jupikaupa korrastatud ning saanud uue erksavärvilise välisviimistluse.

Aarde 15 korrastamisel äratab tähelepanu fakt, et taastati Nõukogude ajal suuremaks tehtud akende esialgne asetus, suurus ja kuju. Hoonet kaunistavad nüüd väiksemad ning tiheda jaotusega raamid, mis on sellise Pelgulinna miljööalale tüüpilise mitmepereelamu üheks iseloomulikumaks detailiks.

Vanalinnas leidis seekord äramärkimist kaks hoonet: Suurgildi hoone Pikk 17, milles tegutseb ajaloomuuseum, ja Nunne 2/ Lai 2/ Pikk 1, mis korrastati äri- ja eluruumideks.

Suurgildi hoone on üks märgilisemaid hooneid vanalinnas, mille restaureerimine üllatas uute leidudega. Hoolika meistrikäega restaureeritud-eksponeeritud muinsusväärtused rikastavad nüüd Tallinna vanalinna keskaegset ehituskunsti.

Üks olulisemaid töid oli endise sadamaladude kompleksi, nn Kochi aitade (Lootsi 10) taastamine. Pärast lagunenud massiivsete paekivimüüride konserveerimist ja katusega katmist võeti ruumid kasutusele avatud äripindadena ning seni Tallinna sadamaga kaudu saabunud külalisi kurvalt tervitanud mahajäetud piirkond on seeläbi elustunud.

Taas on kasutusel ka arhitekt Artur Perna projekteeritud suurejooneline endine rinnalaste ja emade kodu (Laste 1) Nõmme mändide all. Silmapaistev on just detailiderohkete fassaadide restaureerimine, interjööris pakkus paljude ümberehituste tõttu ajaloolist materjali vaid fuajee. Tunnustust väärib ka ajaloolise meditsiini- ja hoolekande funktsiooni säilitamine.

Preemiate pidulik üleandmine toimub ülehomme, 11. aprillil kell 15.00 vana sadamalao ruumides värskelt avatud Kochi Kohvitoas aadressil Lootsi 10.

Tunnustusüritusel esitletakse ka uut trükist Tallinna hoonetüüpe tutvustavast sarjast – "Stalinistlik maja. Kortermaja tüübid ja säästev uuendamine". Raamatu koostasid Leele Välja ja Tallinna kultuuriväärtuste amet.

Mõiste "stalinistlik kortermaja" alla mahub terve galerii hooneid 1940–1955, tagasihoidlikest puitelamutest kuni suurte kivihooneteni välja. Kuigi eriilmelised, moodustavad need tervikliku ja äratuntava kihistuse meie linnaruumis. Nende majade väärtuse tajumine ja miljöötundlik korrastamine on oluline nii hoonete kui ka piirkonna maine hoidmisel. Rohkete fotode ja joonistega illustreeritud raamat annab ülevaate hoonetüübi ajaloost ja jagab nõuandeid maja säästvaks uuendamiseks. Tegu on juba neljanda vihikuga kultuuriväärtuste ameti hoonetüüpe tutvustavast sarjast.


loe lähemalt...
otsi
otsi
« <Juuli 2019> »
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net