Uudised
Kohtla-Vanakülas leiti Eesti suurim ajalooline relvaohverduspaik
25.09.2013
Väljaanne: Postimees

Luharahva talust Kohtla-Vanakülas leiti Eesti suurim relvaohverduspaik, kuhu umbes 1500 aastat tagasi maeti või uputati üle 500 relva ja tööriista.
12. augustil oli harrastusarheoloog ja detektorist Mihhail Stadnik koos sõbra Eduard Kesseliga Kohtla-Vanakülas Luharahva talu heinamaal vaid paarkümmend minutit metalliotsijaga ringi käinud, kui nad said paari leiu järgi aru, et tegu on väga põneva paigaga, kirjutab Põhjarannik.
«Kohe helistasin muinsuskaitse vaneminspektorile Kalle Merilaiule, kes tuli kohale, vaatas, pildistas ja see paik võeti ajutise kaitse alla,» meenutab Stadnik. Teave leidudest jõudis Eesti arheoloogia tippudeni ja kohe hakati organiseerima ekspeditsiooni Vanaküla leiupaigaga lähemalt tutvumiseks.
Ekspeditsioon realiseerus täpselt kuu aega hiljem, mil Luharahva talu põllul võis näha askeldamas tosinat arheoloogi ja arheoloogiatudengit ning sama suurt hulka detektoriste otsinguklubist Kamerad, kuhu ka Kessel ja Stadnik kuuluvad. Välitöid juhatasid Tartu ülikooli laboratoorse arheoloogia professor Aivar Kriiska ja Cambridge’i ülikooli arheoloogiadoktorant Ester Oras, kelle doktoritöö teema ongi õnnelikul kombel seotud Baltimaade 1.-9. sajandi peitvarade peitmispraktikaga.
«Enamasti toetun oma töö allikmaterjalis muuseumikogude riiulites seisvatele esemetele ning üksikutele arhiiviteadetele, mis võimaldavad ligikaudu rekonstrueerida esialgse leiukoha. Enamiku sellistest leidudest on avastanud kohalikud talunikud 19. saj või 20. saj alguses põlluharimise käigus. Kogudesse on aja jooksul jõudnud lihtsalt hulk esemeid, tihti isegi ainult väike osa algsest leiust.
Esemete, nende leiusituatsiooni, paigutuse ja omavaheliste suhete dokumenteerimine on enamasti puudu – kõik on kokku kogutud ja üle antud. Aga just need punktid – kuidas esemed paiknesid üksteise suhtes, mis on mille peal ja kõrval, kui suurel alal nad on laiali, kas aluspinnases on mingeid anomaaliaid, võimalus täpselt analüüsida ka sellesama pinnase koostist ja iseärasusi, näiteks taimejäänuseid – on väga olulised asjad, ilma milleta kaotame suure osa leiu esialgsest üldpildist ja tähtsatest detailidest,» räägib Ester.

loe edasi...
otsi
otsi
« <Juuli 2019> »
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net