Uudised
Avaõiguslike vahenditega tehtud uurimistöö peaks olema vabalt kasutada
20.03.2014
Autor: Valle-Sten Maiste, SIRP

Marek Tamm: „Vaba ligipääsuga teaduskirjastamise süsteemi puhul on oht, et kaob ära kvaliteedisõel ja veeb ummistub teadustekstidest, mille seast oluliste ja uuenduslike ülesleidmine võib osutuda võimatuks.”


Kuraditosina aasta eest eraldas riik kraadiõppureile kopsaka summa erialasele teabele ligipääsemiseks. Sageli ei kasutatud seda sugugi spetsiifiliste paikkondlike arhiivide külastamiseks, vaid uute või koguni klassikaliste baastekstide soetamiseks või läbitöötamiseks kusagil välismaal. Täna pakuvad ent Google ja raamatupoed võimalust kirjasõnaga tutvumiseks mahus, millest sageli piisab, et otsustada, kas teksti on tõesti vaja jne. Kuidas on muutnud digiajastu humanitaaride, sh eesti humanitaaride igapäeva?


Marek Tamm: Digiajastu mõjud humanitaaride (ja teistegi teadlaste) tööle on väga laiahaardelised ja ühte lühikesse vastusesse neid ei püüa. Üks tahk on mõistagi informatsiooni parem kättesaadavus: erialaste ajakirjade ja raamatute digitaalsed andmebaasid, olgu siis tasulised või avatud ligipääsuga, mitmesugused kirjasõna digiteerimisprojektid, erainitsiatiivil põhinevad nagu Google Books või avaõiguslikud (nagu Europeana või Digital Public Library of America). Teine tahk on nn digitaalhumanitaaria (ingl digital humanities) sünd. See on uus suund, kus lõimitakse humanitaarteaduslikud uurimisteemad digitaalse infotehnoloogia analüüsivõimalustega. Digitaalhumanitaaria on kindlasti üks viimase kümnendi kõige kiiremini arenenud valdkondi humanitaarteadustes, võimaldades ühest küljest uute andmekogude loomist ja pakkudes teisest küljest uusi meetodeid nende eritlemiseks ja saadud uurimistulemuste esitlemiseks. Viimaks pakub digiajastu ise humanitaaridele küllaga huvitavat analüüsiainest, sest on selge, et oleme tunnistajaks kapitaalsetele mentaalsetele muutustele ja nende mõtestamine on ühiskonna paremaks toimimiseks ülioluline.


loe edasi...
otsi
otsi
« <Juuli 2019> »
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net