Uudised
SIRP: Toomas Rein – elav klassik, kes treppe ei unusta
05.07.2014
Autor: Mait Väljas, SIRP


Arhitektuuriauhinna, mida annab välja Perekond Kreisi Fond, on pälvinud hinnatud arhitekt, akvarellist ja pedagoog Toomas Rein, kelle panus 1960. – 1980. aastate maa-arhitektuuri on eriti silmapaistev.


Gustave Flaubert’i „Käibetõdede leksikonis” on kirjas: „Klassikud. – Neid peaks kõiki teadma.” Tänavune perekond Kreisi arhitektuuriauhinna laureaat arhitekt Toomas Rein (snd 1940) on klassik kahtlemata juba ammu. Seda nii siin- kui ka sealpool piiri, sest raske on leida viimastel aastatel ilmunud Nõukogude arhitektuuri käsitlevat raamatut, kust puuduks Reinu Rapla KEKi peahoone või Pärnu KEKi terrassmaja, olgu selleks mõni nostalgiat või eksootikat tagaajav fotoalbum, näitusekataloog või konverentsipublikatsioon. Reinu tuntus ulatub aastakümnete taha, kui tema ja veel mõne arhitekti nimi (nt Valve Pormeister ja Raine Karp) tähistas siin, Nõukogude Liidu läänes tehtava arhitektuuri kvaliteedimärki. Omaette fenomeni moodustasid Tallinna kooli arhitektid, mispuhul Rein kulges noorte radikaalide Leonhard Lapini ja Vilen Künnapu kõrval mõned aastad vanema kaasteelisena. Eri leeride vahelist tüli pole džentelmenlik Rein kunagi üles kiskunud, sõnadest enam on ta tähtsustanud kolleegide professionaalsust ja ütleb Karbi kohta kindlalt: „Selge on see, et linnahalli poleks siin mitte üks mees paremini teinud. Täiuslik.”


Erialane preemia täidab tänuväärset topelteesmärki: ühelt poolt saab laureaat teenitud tunnustuse osaliseks, teisalt tõmbab laiema üldsuse tähelepanu ühe väärika ühiskonnaliikme panusele ja sellega seoses miks mitte ka mingile laiemale teemale, näiteks Nõukogude arhitektuuri asendile meie ehituskunsti pärandis. Kas poleks uhke, kui korter eeskujulikult renoveeritud Kuldses Kodus oleks sama kõrgelt hinnatud kui mõnes esimese vabariigi aegses kortermajas, mis praegusajal tundub ajalooliste majade puhul olevat rahvaliku maitse ülempiir. Dum spiro, spero. Reaalne elu on muidugi see, et klassiku staatus lolluse vastu ei kindlusta. Tasub vaid meenutada paari aasta tagust fiaskot esifunktsionalisti Olev Siinmaa villa tühjaks rappimisega. Ka Toomas Reinu funktsiooni kaotanud ja lagunevate kolhoosikeskuste peale mõeldes tuleb nukra tundega möönda lihtsalt ühiskonna muutumist ja paratamatut aja kulgu.


loe edasi...
otsi
otsi
« <Juuli 2019> »
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net