Uudised
Selge, lihtne, praktiline
28.08.2014
Autor: Ilona Merzin, SIRP

Selgusid Tartusse Pepleri tänav 1 kavandatava lasteaia arhitektuurivõistluse tulemused.
Arhitektuurivõistluste korraldamine on Tartus heas mõttes rutiin – teiste seas sai teoks kevadel kuue rühmaga lasteaia arhitektuurivõistlus.* Lõpp-protokollist loeme: „Vastavalt ideekonkursi võistluseeskirjale hindas žürii võistlustööde ruumilist kvaliteeti ja sobivust ümbritsevasse linnaruumi, arhitektuurset lahendust, vastavust detailplaneeringule (sh vastavust muinsuskaitse eritingimustele) ning lasteaia ruumivajadusele. Eksperthinnangutest selgus, et ükski võistlusele esitatud töödest ei vasta sajaprotsendiliselt kehtivale detailplaneeringule ega energiatõhususe nõuetele. Suurimaks probleemiks on sõidukite ligipääs krundile, jalakäijate avalike ligipääsude tagamine ja parkimiskohtade arv. Kõik tööd jäävad detailplaneeringuga määratud hoonestusala sisse ja ehitusaluse pindala raamesse. Praktiliselt kõigi tööde puhul on võimalik võistlustöös pakutud ideid viia vastavusse detailplaneeringuga kas väiksema või suurema ümberprojekteerimise teel. Suur osa tööde autoritest polnud aru saanud liginullenergiahoone kontseptsioonist ja on lähtunud nn passiivmaja kontseptsioonist. Saavutamaks energiatõhususarvu kuni 100 kWh/(m2a), peab tootma lokaalselt taastuvenergiat, paljudes töödes ei olnud üldse taastuvenergiaga seonduvat mainitud ja kajastatud. Valdavalt ei olnud konkursitöö koostamisse kaasatud energiatõhususe spetsialisti. Kõik tööd vajavad liginullenergiahoone kriteeriumiga vastavusse viimiseks täiendusi ja edasiarendusi. Žürii analüüsis seetõttu ka tööde tingimustega vastavusse viimise võimalikkust.”

Võistlusala Pepleri 1a Maarja kiriku kõrval paikneb esmapilgul eklektilises keskkonnas, sest on ümbritsetud 60ndatel rajatud viiekorruseliste korterelamutega. Aadressile vaatamata on linnaehituslikus mõttes tegemist Kuperjanovi tänava algusega, tänavaga, mis lõpeb vaksalihoonega ja on rikas eri aegade ehitustraditsioone esindavast väärikast arhitektuurist.

Võistlustööde autorid on asukohta erinevalt tajunud. Üsnagi võrdselt on esindatud nii enesekesksed, ümbrusega dialoogi mitteotsivad lahendused („Klotsimäng”, „Minimaa”, „Valge”) kui ka linnaruumi situatsioonist lähtuvad ideed („Pätu”, „Õu”, „Kaks elevanti”, „Sisse- ja väljapoole”, „Bios”). Iseenesest ei ole üks ega teine lähenemine takistuseks õnnestunud lahenduse väljatöötamisel, mis kajastub ka auhinnatud tööde erinevuses.

loe edasi...
otsi
otsi
« <Juuli 2019> »
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net