Uudised
Tallinn: Mart Kalm: ebahuvitavalt turvaline
09.10.2009
Autor: Urmas Tooming, Postimees

Täna õhtul pidulikult avatav Solarise keskuses ringkäigul olnud kunstiteadlane Mart Kalm tunnustas keskuse loojaid, kuid nimetas tulemust ideevaeseks ja ebahuvitavalt turvaliseks.
«Ühtepidi on on mehed tublid olnud, aga ma oleksin lootnud veel mõnda ideed, mida kahjuks ei ole,» kommenteeris ta. «Sisuliselt on ärile kest ümber tõmmatud.»

Kalm ütles, et Eestis on esimest korda ehitatud hoone, kus kultuur ja kaubandus kokku saavad. Seetõttu oleks tulnud hoonele ja selle sisekujundusele mingi eriline lahendus leida. Seda aga ei ole.

Kujunduselt kõige jubedamaks, lausa jõledaks pidas kunstiteadlane lätlaste söögikohta Lido, mis esmakordselt Eestis uksed avab. Samas kõrval tööd alustav Vapiano restoran on tema sõnul meeldivalt väljapeetud, millegagi ei ole seal üle pingutatud.

Kriitiline oli Kalm ka seitsme saaliga ning kokku ligi 1600 vaatajat mahutava Cinamon kino suhtes. Nimelt on seal saalides trepiastmed ebaühtlase pikkusega, mistõttu võivad inimesed kergesti komistada ja kukkuda. Niisugust lahendust pidas Kalm sisearhitekti prahmakaks. Ka kino tualetid on tema hinnangul valesti projekteeritud, sest ust avades vaatavad kohe vastu pissuaarid.

Tänasel pressikonverentsil kinnitas Solarise keskuse juhatuse esimees Peeter Rebane, et kõik vana Sakala keskuse arhitekuuriliselt väärtuslikud detailid on säilitatud. Nii see tõesti on, kuigi need jäävad uuest meelelahutus- ja kaubanduskeskusest eraldi sissepääsuga ossa, kus ei ole ükski äripind veel rentnikku leidnud.

Endise Sakala keskuse fuajee säilinud osa laes ripuvad tolleaegsed lühtrid, alles on ka rõdupiire ning suur uks. Kalm märkis, et see osa vanast keskusest oleks tulnud kuidagiviisi kokku sobitada uue keskusega, et tõsta selle väärtust. Praegu on aga need kaks osa jäänud täiesti eraldi.
Kunagi Sakala keskust ehtinud suur värviline klaasvitraaž asub ruumis, millest tulevikus peaks kujunema koosolekuruum. Täna käis seal alles remont ning vitraaž oli kilega kaetud. Kes selle ruumi rentnikuks hakkab, ei ole veel teada.

Kokkuvõttes jätab Solarise keskus hea mulje. Eraldi osa sellest muudustab Nokia kontserdimaja, kus täna päeval käisid täie hooga proovid õhtuseks kontserdiks. Orkestrit juhatas Tarmo Leinatamm, kes kontserdimaja juhile Aivar Silerpuule kinnitas, et kõik on muidu tore, ainult poodium pidi veidi logisema.

loe edasi...
samal teemal veel...
otsi
otsi
« <Juuli 2019> »
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net