Uudised
Saaremaa: Kuressaare lossipark tärkab uuele elule
05.11.2009
Autor: Katrin Reinhold, Meie Maa

Linna arengukavas on ilusasti kirjutatud, et Kuressaare on eripärane linn saarel, mille tulevikku ei saa ehitada tavapäraste plaanide järgi. Suurimad väärtused – õdusus ja tervislik keskkond ei tohi kiires arenguprotsessis kaduma minna. Keskseks ülesandeks on inimsõbraliku ja ajaloohõngulise linnamiljöö jätkusuutlik arendamine.
Kahtlemata on linna kõige õdusam koht Kuressaare lossipark, olles väärikaim roheala, mis lisaks turistidele on atraktiivne ka linastele.
Park on vahelüli looduse ja inimese, linna ja maa ning ajaloo ja tänapäeva vahel. Et urbaniseeruvas keskkonnas toimuvad arenguprotsessid toovad tihti endaga kaasa ajalooväärtuste hävimise, on tekkinud vajadus laiendada õpet, selgitamaks kultuuripärandi säilitamise ja kaitsmise tähtsust.

Kuressaare osaleb Kesk-Läänemere piiriülese koostöö programmis Central Baltic INTERREG IV A, mis käsitleb ajalooliste parkide haldamist ja arendamist Soomes ja Eestis. Tänu sellele saab Kuressaare lossiparki ja selle dendroloogilist eripära laiemale üldsusele tutvustada.

Projekti raames tellitakse pargipuistule dendroloogiline hinnang ja hoolduskava puude lõikes, kuna pargipuistu on linnakeskkonnast tingituna enneaegselt vananemas. Puistus on hävinenud mitmeid algselt istutatud liike, paljudel puudel esineb liigiti erinevaid kahjustajaid, mistõttu on hävimisohus ja murdumisohtlikud mitmed puud.

Eesti kõrgeima põldvahtra kunagisest 17 meetrist on elujõuline vaid 6,5-meetrine osa, üksteise järel kuivavad juurepessu ja üraskikahjustusse harilikud kuused. Harilikul vahtral esineb vahtratarjaku kahjustusi, poopuudel on näha aga hariliku tuletaeliku ja jalakatel soomustoriku viljakehi.

Kavas on läbi viia koolitusseminar, mille raames tehakse kahjustunud miljööväärtuslikule puule spetsiaalhooldus. Kuna pargil on pakkuda ka huvitavamat teavet, kui sammaldunud nimeta puutüved ja kohisevad puuladvad, kaardistatakse tähelepanuväärsemad puud-põõsad, mis tähistatakse infotahvlitega. Samuti toodetakse parki tutvustavad infomaterjalid ja paigaldatakse kogu parki tutvustav infotahvel.
Tähelepanuta ei jää ka fakt, et Kuressaare lossipark saab 2011. aastal 150 aastaseks.

loe edasi...
otsi
otsi
« <Juuli 2019> »
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net