Artiklid
Sisekliima eest tuleb hoolt kanda
29.03.2010
Sisekliima eest tuleb hoolt kanda      

Kirjutanud Anneli Sihvart, Soojusaudit
Esmasp, 29.Mär..2010 22:04

Halb toaõhk võib inimese haigeks teha, põhjustades isegi liigesevalu ja palavikku.

Inimesed veedavad keskmiselt 80% ajast ruumides. Ruumiõhust sõltub tervis ja enesetunne - halb õhk võib põhjustada terviseprobleeme. Alljärgnevalt refereerime aastail 2008-2009 Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteaduskonnas läbi viidud uuringu "Eesti eluasemefondi suurpaneel-korterelamute ehitustehniline seisukord ning prognoositav eluiga" peamisi selle probleemiga seotud seisukohti.

Ruumi sisekliima peab tagama mugava tunde. Mõiste "ruumiõhu kvaliteet" ei tähenda ainult õhu füüsikalisi parameetreid, vaid inimesele toimivate kõikide tegurite kogumit, sh. mikrobioloogilised (hallitusseened ja nende laguproduktid), keemilised ja mitmed psühhosotsiaalsed tegurid (ruumis viibivate inimeste tegevus ja tervislik seisund, ruumide ülekoormus jms) ning kütte, ventilatsiooni ja valgustuse parameetreid.

Mikroobe ja viirusi on toas rohkem kui õues

Tähtsamad siseõhu bioloogilised riskitegurid on mikroobid, viirused, seened, hallitusseened, mükoplasma, taimed (õietolm), lülijalgsed (tolmulest) ja loomad (närilised, koduloomad, linnud).
Mikroobe ja viirusi on siseruumides rohkem kui välisõhus, kus ultraviolettkiirgus nende paljunemist takistab, sisekeskkonnas soodustab paljunemist niiskus. Õietolmu võivad tekitada ka kodutaimed, kuid rohkem leidub seda siiski välisõhus. Õietolm satub ruumiõhku ventilatsiooni, riiete või koduloomadega.

Hallitusseente kasvuks on vajalikud kolm eeltingimust: soojus, niiskus ja toitained. Need on aga olemas enamikes ruumides. Hallitusseente sisaldus ruumiõhus võib erineda olenevalt aastaajast, hoone asukohast ja niiskuskahjustustest, ruumide seisundist, korrashoiust ja kasutamisest. Soojal aastaajal on hallitusseente sisaldus välis- ja ruumiõhus suurem kui talvel. Maakohtades on hallitusseeni ruumiõhus rohkem kui asulates. Hallitusseente sisaldus võib ruumiõhus hetkeks kõrgeks tõusta ka koristamise või mullaste toiduainete käitlemise järel.

Hallitus on väga kahjulik

Mitmed hallitusseened eritavad toksiine ja tekitavad allergiat. Tervisele ohtlikumad on need seened, mis vajavad kasvuks kõrget õhuniiskust. Ärritusnähtusid kutsuvad esile hallitusseente erilised ühendid, nt alkaloidid, aldehüüdid, estrid ja süsivesinikud. Viimased tekitavad kergesti tuntavat hallituslõhna.

Halb õhuvahetus, kõrge õhuniiskus ja hallitusseente kõrge sisaldus ruumiõhus liituvad sageli üksteisega, mistõttu võib tekkida mitmesuguseid tervisehäireid. Nende kaasteguritena võivad toimida ka näiteks tolmulestad, koduloomade karvad ja epiteelid. Praktikas on võimatu eraldada üksikute komponentide osakaalu tervisehäirete kujunemisel.

Hallitusseened võivad põhjustada või süvendada astmat, tekitada allergilist nohu ja lööbeid või silmapõletikku. Hallitusseente laguained võivad põhjustada ninakinnisust, ninaverejooksu ja nohu, neeluärritust ja kurguvalu, köha, silmade sügelemist ja punetust ning naha sügelemist ja punetust.

Halb enesetunne, väsimus, kerge palavik, peavalu ja lihasevalu ei pruugigi alati sesoonse viirusega seotud olla, vaid võivad tuleneda hoopis hoone kehvast sisekliimast.
otsi
otsi
« <Juuli 2019> »
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net