Artiklid
Eeri Tammik: Buskerudi park Pärnu
07.07.2011
Autor: Eeri Tammik, Pärnumaa omavalitsuste liidu juhatuse esimees,
Pärnu Postimees

Koostöö Norra Buskerudi ja Pärnu maakonna vahel on olnud tihe ja teguderohke. 20. aastapäeva tähistamisel tekkis mul mõte teha ettepanek jäädvustada pikaajaline ühistegevus mingis paigas Pärnumaal. Selleks võiks olla näiteks Buskerudi park Pärnus.

Igal linna pargil on küll nimi, kuid muutused oleks väärt kaalumist. Kui just tervet parki ei saa, siis mingi osa või nurga sellest, kuid mitte tagahoovi staatuses.

Pargi keskne koht võiks olla kahe karu kuju, elusuuruses suurendus kujust, mille kinkis Pärnu maavalitsus Buskerudi delegatsioonile. Kui linna ei mahu, sobiks mõni looduskaunis koht maakonnas.

Vesteldes Pärnu linnapea Toomas Kivimägiga, toetas ta mõtet ja arvas selle olevat teostatava. Kas küll kõike korraga saab, kuid järk-järgult, kaasates lisaraha projektitoetustest.

Ideed on toetanud maavanem Andres Metsoja, lisades, et selline sümbol on märgilise tähendusega ja seda kohta külastaksid Buskerudi inimesed ja teisedki linna külalised meeleldi.

Heiki Mägi maavalitsusest täiendas mõttearendust ettepanekuga kinnitada kahe karu skulptuuri alusele kõigi Pärnumaa ja Buskerudi omavalitsuste vapid ja avada skulptuur hiljemalt sõprussuhete 25. aastapäevaks.

Ideed sai tutvustatud lauanaabritele Norrast pidulikul õhtul. Helge Stiksrud, Buskerudi maakonna kultuuri-, spordi- ja rahvatervise komitee esimees, leidis mõtte olevat kaalumist väärt: miks mitte midagi analoogset Buskerudiski?

Røykeni omavalitsusjuht Rune Kjølstad avaldas arvamust, et alternatiiv oleks näiteks mõni Pärnumaa mägi või mäetipp ja teemat peaks arendama.

Väärt koht oleks vahetult Pärnu maavalitsuse hoone kõrval asuv Jakobsoni park. Kaaluda võiks August Jakobsoni monumendile senisest sobivama koha leidmist, et see seonduks kirjaniku elu ja loominguga. Näiteks raamatukogu naabrusesse või Rääma parki. Või soovib Nooruse maja kuju oma aeda?

Silmas tuleb pidada kindlasti seda, et tegemist on kunstimälestisega, ja arvestada Pärnu vanalinna ja kuurordi muinsuskaitseala põhimääruses sätestatud eesmärke.

Jakobsoni park, mis jääb väga käidavale kohale, vajakski korrastamist. Parki läbivaid teid on talvel raske hoida lumevabana, kevadel-sügisel on need porised ja suvel tolmavad.

Pargi uuendamine jääks loomulikult spetsialistide pärusmaaks, kuid kalleid ümberehitusi ei ole vaja. Pargiteedele tuleks paigaldada kivisillutis, lisada pinke näiteks Norra stiilis ja teha muid väikesi täiendusi.


loe lähemalt...
otsi
otsi
« <Juuli 2019> »
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net