Artiklid
Kütmata maakodu ohustab niiskus
24.09.2014
Allikas: moodnekodu.delfi.ee

Tühjana seisvas suvekodus aitab niiskust peletada konserveeriv kütmine sügisesel-kevadisel ajal. Igal sügisel lahkume aegsasti enne lume ja külma tulekut oma suvemajast, et taas kevadel temaga kohtuda. Paraku kipub kevadine esimene kokkusaamine kaua kütmata majaga olema rõskevõitu. See avaldub eelkõige niiskusena voodi- ja seljariietes.


Kööki riputatud hügromeeter näitab õhuniiskust tublisti üle normaalse taseme: 70–80% vahemikus 45% asemel. Paari päeva jooksul, mil maja saab taas sooja sisse ja uksed-aknad kenamate ilmadega lahti hoitud, hakkab ka niiskustase normi poole langema.


Kuidas aga oleks kõige õigem võidelda niiskusega suvemajades, mis jäävad tühjaks terveks sügiseks-talveks?


Tallinna tehnikaülikooli ehituskonstruktsioonide õppetooli professori Jarek Kurnitski sõnul on niisuguste majade jaoks kõige parem lahendus nn konserveerimisküte. „Kütta tuleks niiskel perioodil sügisel ja ka kevadel,” selgitab Kurnitski. „Ei ole vaja kütta toatemperatuurini, vaid ainult 5–10 kraadi võrra, et suhteline niiskus langeks. Talvel, kui temperatuur on alla viie kraadi, pole üldse vaja kütta, sest madalatel temperatuuridel hallitus ei kasva. Samuti on suhteline niiskus veidi madalam kui vihmastel sügispäevadel.”


Professor tõdeb, et küttevajadus ei ole seega suur, kuid nõuab kas automaatikat või majaomaniku enda hoolsust.


„Konserveerimisküte toimub põhimõtteliselt suhtelise niiskuse järgi ehk kütta tuleks nii palju, et suhteline õhuniiskus ei tõuseks üle 70%, siis ei teki kindlasti kopituse lõhna ega hallita. Parem on väikese võimsusega küttekeha või näiteks välisõhu soojuspump, mille osa mudelitega saab seada ka 10-kraadise temperatuuri,” jagab Kurnitski näpunäiteid. „Kui välisõhu temperatuur langeb alla viie kraadi, võib kütte välja lülitada, kui vesi on torudest välja lastud.”


Professor märgib, et kõige kriitilisem aeg on vihmased ja niisked perioodid sügisel, aga samuti kevadel, kui välisõhk hakkab soojemaks minema ja maja on külm. Kui on korralik talv, siis pole kopituse seisukohalt vaja kütta.


loe edasi...
otsi
otsi
« <Juuni 2019> »
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net