Artiklid
Ära lase oma kodul hallitama minna!
24.10.2014
Allikas: moodnekodu.delfi.ee

TM KODU&EHITUS: Kui peres põetakse väga tihti allergiat või hingamisteede haigusi, võib pereliikme haiguse põhjus peituda hallitusseentes, mis on ennast kodusesse majapidamisse mõnusalt sisse seadnud. Miks hallitus tekib ja kas saame olukorda ennetada?


Kas teadsid, et mustad laigud kodu seintel, põrandaliistudel, laes ja mujal ei pruugi sugugi olla pori, tahm või määrdumisplekk, vaid võivad hoopiski osutuda hallitusseente kolooniateks. Selle, kas tegu on hallitusega, saab kindlaks määrata tõrjespetsialist laboratoorse analüüsi käigus.


Sellised mustad laigud võivad mõjuda tervisele väga halvasti. Sestap võiks ikka paar korda aastas koduse pinna üle vaadata pilguga, kas kusagile pole tekkinud hallitusmärke.


Eriti magusad pinnased hallitusseente arenguks on näiteks katuse läbijooksukohad, torustikulekked, vannitoa märgunud seinapinnad, ülekastetud lillemuld, ehitusel niiskunud puit jms. Külmasildadest on parimad paigad hallituse kodunemiseks aknaraamid, aknapõsed, aknalauad.


“Tundub küll, et akna juures peaks olema õhuvahetus. Kuid kui on ette pandud pakettaken ja seda üldse õhutuseks lahti ei tehta, siis ei toimu tegelikult mingit õhuvahetust. Akna pind lihtsalt kogub niiskust ja märga,” selgitab üle 15 aasta hallituse tõrjega tegelenud OÜ Antivamm Ehitus juhataja MargusHelisalu.


Tema sõnul võib igas ehitises, kus tuleb tegeleda hallitusega, leida pahategija täiesti erinevast kohast. Iga objekt on täiesti erinev ja ainulaadne ja iga hallituse juhtumile on vaja läheneda erinevalt. Kuid üks on kindel: alati on vaja otsida üles hallituse tekkepõhjused ja selgitada koduomanikule üksikasjalikult, mida on vaja teha selleks, et ebameeldivast külalisest vabaneda.

Spetsialist peab väga tähtsaks põhjalikumalt inimestele rääkida õhuvahetusest. Enamasti soovitab ta kodudesse paigaldada sundventilatsioon või teha seina ruumi värsket õhku juhtiv tuulutusauk. Nende kaudu saab õhk paremini liikuma. Just puudulik õhuvahetus ja ruumidesse kogunenud liigne niiskus on esmased hallituse tekke põhjused.


loe edasi...
otsi
otsi
« <Juuni 2019> »
ETKNRLP
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net