Pärnu
A.H.Tammsaare pst. 13

2008. aasta restaureerimispreemia

Ainus arhitektuurimälestis tänavuste preemiasaajate nimekirjas.

Nominentide hulka ei mahtunud mälestisi rohkem seetõttu, et eelneval aastal ei restaureeritud ulatuslikult peale eelpool nimetatu ühtki arhitektuuripärlit.
Sajandivanuse suvitusvilla restaureerimise juures tasub märkida piinliku täpsusega otsitud värvikoloriiti.

Välisviimistlus on teostatud naturaalse linaõlivärviga, mis on sobivaim värvitüüp vanal puitmajal.

Kui tavapäraselt oleme harjunud sellest ajastust pärit hoonete puhul heledaks võõbatud eksemplaridega, mille välisviimistluse värvivaliku autentsuses võib ka sageli kahelda, siis Tammsaare pst 13 elamu erineb selgelt esimestest oma esmapilgul süngevõitu värvigamma poolest.

Et tegu on mälestisega, siis eeldas objekt enne restaureerimist põhjalikku eeltööd ning valitud värvitoonid olid teadlik valik.

Maja korrastamisel olid abiks vanad fotod, värviuuringud fassaadipindadelt ja väliseestlasest muinsuskaitsespetsialisti kui ühe majaomaniku head erialased teadmised.

Viimast tasuks eraldi rõhutada, sest kahjuks ei kohta kuigi sageli mälestiste valdajaid, kes lausa piinliku täpsusega on muinsuskaitsealases küsimustes informeeritud ja kompetentsed.

Kommenteeris Pärnu linnavalitsuse muinsuskaitse peaspetsialist Liina Hansen

Säästva Renoveerimise Infokeskus Väike-Patarei 5 Tallinn 10 415     Telefon: +372 6 414 434     E-post: info@renoveeri.net